Aktualizacja plików w strefie APH
22 grudnia 2021
WYŻSZE KWOTY DOTACJI W PROGRAMIE MÓJ PRĄD
14 grudnia 2022
Aktualizacja plików w strefie APH
22 grudnia 2021
WYŻSZE KWOTY DOTACJI W PROGRAMIE MÓJ PRĄD
14 grudnia 2022

Zmiana systemu rozliczania energii z mikroinstalacji po 1 kwietnia 2022.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zmienia system rozliczania energii wytworzonej w mikroinstalacji: likwiduje dotychczasowy system opustów zastępując go systemem net-billingu. W nowej formie rozliczeń wyprodukowane nadwyżki energii nie będą wprowadzane do sieci i odbierane w stosunku 0,8 lub 0,7 – ale trzeba je będzie odsprzedać.

Jednak zasada praw nabytych gwarantuje dotychczasowym prosumentom pozostanie w systemie opustów przez 15 lat (od daty wytworzenia po raz pierwszy energii z OZE).

Dotyczy to również tych, którzy do dnia 31.03.2022 złożą do OSD zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji. Zostało to oficjalnie potwierdzone w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

„Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. [1] dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat [2].

Warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustu jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 marca 2022 r. Dla nabycia tego prawa nie ma natomiast znaczenia wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu”.

Ministerstwo potwierdza też informacje o tym, że nie ma wymogu składania oświadczeń o chęci pozostania w systemie opustów. Każdy dotychczasowy prosument korzystający z tego systemu oraz ten kto poprawnie zgłosi mikroinstalację do 31 marca 2022 będzie rozliczany w systemie opustów przez 15 lat.

Oczywiście nie dotyczy to wytwórców, którzy nie posiadają umowy kompleksowej ze sprzedawcą energii elektrycznej.

 

WAŻNE!

Ministerstwo zajęło też jasne stanowisko w sprawie rozbudowy instalacji:

„w przypadku rozbudowy istniejącej przed 1 kwietnia 2022 r. instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów”.

Przypomniano również o zawartym w ustawie OZE (również przed nowelizacją) obowiązku informacyjnym, zgodnie z którym każdy wytwórca energii w mikroinstalacji musi poinformować OSD o zmianie mocy zainstalowanej – w terminie 14 dni od dnia zmiany. Kara za niedopełnienie obowiązku wynosi 1000zł.

 

https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-system-rozliczania-tzw-net-billing---od-1-kwietnia-2022-r-dla-nowych-prosumentow

Warunki pozostania w systemie opustów po 1 kwietnia 2022
Korzystamy z ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Czytaj więcej