Ile to kosztuje?
Ceny systemów fotowoltaicznych zaczynają się już od ok. 16 000 zł za zestaw o mocy około 3 kWp, co pokryje zapotrzebowanie na RTV/AGD/oświetlenie wielu gospodarstw domowych. Inwestycję możesz sfinansować m.in. preferencyjnym kredytem od Unima Energia
Jak działa instalacja fotowoltaiczna
Panele fotowoltaiczne instalujemy na dachu lub na gruncie, łączymy je w całość kablem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter (inaczej falownik) zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do naszej domowej lub firmowej sieci. To samoobsługowe urządzenie działa w ten sposób, by w pierwszej kolejności pobierana była energia słoneczna, a dopiero w drugiej płatna energia z zakładu energetycznego.
Jakie dokumenty są potrzebne do wybudowania instalacji fotowoltaicznej?
Decydując się na produkcję własnego prądu, nie musisz obawiać się ogromu formalności. Nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego i żadnych koncesji, jeśli zainstalujesz zestaw o mocy nieprzekraczającej 50 kWh. Ponadto, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej! Współpracując z Unima Energia nie musisz martwić się formalnościami - wszystko załatwimy za Ciebie.
Serwis instalacji
Rozwiązania fotowoltaiczne od Unima Energia nie wymagają serwisu. Nasi specjaliści podczas planowania i wykonywania inwestycji zadbają o to, by sprzęt działał bezproblemowo i generował oszczędności przez wiele lat.
Jak długa jest gwarancja?
Unima Energia udziela 5 lat Gwarancji Totalnej na wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem.
Komponenty instalacji są dodatkowo zabezpieczone gwarancją producenta. W przypadku modułów fotowoltaicznych wynosi ona 15 lat, inwertera 10 lat, a pozostałych elementów systemu 5 lat. Moduły fotowoltaiczne dostępne w ofercie Unima Energia posiadają długą, 30-letnią gwarancję na sprawność.
Co się dzieje z energią z fotowoltaiki, której nie wykorzystam?
Istnieją dwie możliwości.
Jeżeli w danym domu nie ma magazynu energii, a produkcja prądu z fotowoltaiki przekracza bieżącą konsumpcję, nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej zakładu energetycznego i można ją później stamtąd odebrać w systemie tak zwanych opustów.
Prosument otrzymuje opust:
- 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kWp),
- 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji od 10 do 50 kWp).
Jeśli w danym domu jest magazyn energii, a produkcja prądu z fotowoltaiki przekracza bieżącą konsumpcję, to nadwyżka zostanie zgromadzona właśnie w magazynie, skąd można ją będzie odebrać w 100%. Jeśli magazyn zostanie w pełni naładowany, to pozostała nadwyżka energii trafi do sieci, z której 80% produkcji wróci do Ciebie z powrotem.
Jakie urządzenia mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych?
Wszystkie urządzenia elektryczne, które posiadamy w domu - w tym ogrzewanie elektryczne!
Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę?
Polska posiada podobne warunki nasłonecznienia do Niemiec, które są europejskim liderem na rynku produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym energetyki słonecznej. Średnie roczne nasłonecznienie powierzchni ziemi liczone dla całej Polski wynosi ok. 900 - 1100 kWh/m2, co daje roczną produkcję na poziomie ok. 110-150 kWh energii elektrycznej z m2 panela fotowoltaicznego.
Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli?
Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk i najsilniesze podmuchy wiatru. Jeżeli nie ma możliwości instalacji na dachu to wtedy instalujemy panele na ziemi.
Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?
Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszczodzeń panela.
Śnieg też nie stanowi problemu - panele wytrzymają nacisk o sile 800kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztopi śnieg na panelach.
Czy muszę zmienić umowę z energetyką?
Nie, natomiast moc zestawu fotowoltaicznego nie może przekraczać tzw. “mocy zamówionej”.
Wielkość mocy zamówionej możemy znaleźć na rachunku za energię elektryczną.Jeżeli "moc zamówiona" jest zbyt mała, to wtedy trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o jej zmianę.
Ile trwa proces montażu?
Wszystko zależy od wielkości instalacji. W przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego są to 1-2 dni.
Czy system fotowoltaiczny jest bezobsługowy?
System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji.
Większość instalowanych przez nas systemów fotowoltaicznych posiada wbudowany moduł komunikacyjny, najczęściej Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a tym samym – ilość zaoszczędzonego prądu.
Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?
Nie, ustawa reguluje tą kwestia i zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.
Czy mogę całkowicie odłączyć się od zakładu energetycznego?
Teoretycznie tak. Istnieją tzw. sytemy off-grid, z których magazynujemy energię w akumulatorach w dzień, a w nocy ją wykorzystujemy. Mniejsze uzyski w okresie zimowym, oraz dodatkowy koszt ze względu na akumulatory powoduje, że zdecydowanie popularniejsze są systemy on-grid podłączone do sieci elektroenergetycznej.
Gdzie można zakupić rozwiązania Unima Energia?
Zadzwoń pod numer 792 301 302, przejdź do kontaktu i zostaw nam wiadomość lub skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Unima Energia